Daniel Pešta, Part 2, GEN Y!

Daniel Pešta, Part 2, GEN Y!

18.06.2017 - 30.09.2017

Vernisáž 17. 6. 2017 ve 14 hodin

White Gallery, Osík u Litomyšle 371, 56967 Osík

červen, červenec denně 13 - 17 hodin, srpen pá,so,ne 13 - 17 hodin, září so, ne 13 - 17 hodin

pořádá : White Gallery

kurátor: Martin Janda


 

White Gallery v kulturní sezoně 2017 pokračuje s představením rozsáhlého díla Daniel Pešty.

 

Po výstavě “Záznamy noční hlavy”, kterou jsme představili v loňském roce, bychom Vám rádi zprostředkovali další důležitou etapu Peštova díla v podobě jeho charakteristických “Genetických kódů”. I tentokrát můžeme v rámci velkorysé instalace spatřit díla, která jsou pro Českou republiku premiérou. Projekt s názvem „Geny!“ propojuje Peštovu velkoformátovou malbu z období 2009 až 2014 s asamblážemi „Genetických kódů“ a řadou konceptuálních objektů. Právě tématem genomu se autor systematicky zabývá posledních deset let. Svoje typické genetické kódy představil mimo jiné v Museu současného umění Felixe Nussbauma v Osnabrücku od architekta Daniela Libeskinda, v Museu pronásledovaného umění v Solingenu, či v Berlínském Bundestagu. Poprve tak budeme mít možnost seznámit se s tímto jedinečným cyklem i v ČR.


“Genetický kód je nejenom zásadní vědecký poznatek, ale jeho záznam je také neobyčejně krásný jak z hlediska obsahu, tak i z pohledu estetického. Připomíná notový záznam velké symfonie, ale i složitý matematický útvar, je podobný starému babylonskému klínovému písmu, dokonce i zpravodajské tajné šifře. Jeho složitost je stejné mysterium jako celý vesmír. Je to výzva nejenom pro vědce a filosofy, ale i pro umělce všech oborů”, říká autor o svých, dnes stále aktuálnějších “Genetických kódech”.

 

Stejně jako v roce 2013 a 2015 se Daniel Pešta účastní i letošního Benátského Bienále, tentokrát v kurátorském projektu European Cultural Centre “Personal structures” v Palazzo Mora.

V tomto roce byl autor oceněn stříbrnou medailí na prestižním London Art Biennale.foto: Pavel Vopálkafoto: Daniel Pešta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: Petr Dejmek