Jiří

Jiří Šalamoun

Jiří Šalamoun se narodil 17.4.1945 v Praze. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a Vysokou školu grafiky a knižního umění v Lipsku. Pracuje v oboru knižní, filmové a volné grafiky, ilustrace, plakátu, animovaného filmu. V letech 1990 až 2003 Šalamoun vedl ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde byl v roce 1992 jmenován profesorem. Jako pedagog působil i na školách v zahraničí.

Ilustroval nebo graficky zpracoval přes 70 knih, realizoval více než 40 animovaných filmů, přes 30 plakátů. Uspořádal přes 30 samostatných výstav a zúčastnil se více než 100 kolektivních výstav. Získal řadu ocenění.

Patří k těm výtvarníkům, kteří se v 60. letech přičinili o návrat figurální tvorby do umění a vytvořili její osobitou podobu - později známou jako česká groteska. Šalamounův nezaměnitelný rukopis někdy připomíná dětskou kresbu, obsahuje však i snové a žertovné prvky. Autor se často uchyluje také ke komiksovému zpracování děje, když vytváří sled drobných výjevů a propojuje je stručným textem.